Ev Kamerası Fiyatları

Çoğumuz evimizin ve kendi güvenliğimiz için  kamera sistemine ihtiyaç duyarız. Yapacağımız araştırmada ev kamera fiyatları sorusuna cevaplar arıyoruz. Hangi kamerayı kullanmalıyım ? hangi çözünürlükte olmalı gibi teknik sorular hep kafamızı kurcalamıştır. F5market.com olarak sizler için ev kamera fiyatları na etki edecek birkaç özellik hakkında bilgi paylaşacağız

Görüş Açısı: Güvenlik Kameraları çekebildikleri alanı derece olarak ifade eden lens çapları ile birlikte gelir. Bu lenslerden ev içi için ideal olanı 2,8 mm lik olandır. Bu da bize yaklaşık 90-105 derece arasında bir görüntü açısı verir. Lens açısı küçüldükçe görüş alanımı artar. Yine lens açısı küçüldükçe ev kamera fiyatı o oranda artar. Bu açıya geniş açılı kamera da denir.

Bullet Kamera mı Dome Kamera mı : Kurulması planlanan bir kamera sisteminde bilmemiz gereken şey kameranın konumu ile ilgilidir. Kameralar dış ortam ve iç ortam için üretilmiştir. Bu özellik teknik bir ayrıntıdan dolayı değildir. Tamamen fiziksel bir özelliktir. Dome tipi kameralar için tavan montajı uygun olduğundan ve top gibi durduğundan evin içi için daha estetik durur. Bu yüzden ev için ideal ürün dome tipi olmalıdır.

Bullet kameralar fiziki yapısı itibari ile dış ortam ve dış ortam şartlarına uygun üretilen ürünlerdir. Bu ürün su , rüzgar ve kar yağışına karşı korumalı kasada gelir.

Ev Kamera Fiyatları olarak dome kameraların maliyeti bullet kameralara göre daha caziptir. Bu konu çok müdahale edilebilecek bir olay değil aslına. Evin içinde Dome kamera kullanmak evin dışında ise bullet kamera kullanmak bir zorunluluktur. Dolayısıyla bunlar arasındaki fiyat farkı fiziki yapılarından kaynaklanır.

Ev Kamerası Çözünürlüğü: Çoğu kamera  markalarında 2 mp den 8 mp e kadar ürünler bulunmaktadır. Her bir ürün farklı alanlar için tasarlanmıştır. Evimiz için ideal olanı hangisi sorusunun cevabı minumum 2 mp olmalıdır. Ev Kamerası Fiyatları bakımından en uygun bütçeli ürünler 2 MP olandır. Dikkat etmemiz gereken sadece global bir üreticinin ürünü olmasıdır. Örneğin Dahua , Hikvision, Wisenet vb.. kendini ispatlamış markların 2 mp kameraları evimiz için idealdir.

Sabit Lens/ Hareketli Lens: Ev Kamera fiyatları için bir önemli nokta da seçeceğimiz kameranın lens modelidir. Güvenlik Kamera Sistemlerin de 2 farklı lens modeli vardır. Sabit ve hareket li ( motorize lens de denir ) Sabit lens te görüş alanımız adından anlaşılacağı gibi sabittir. Hareketli lenste ise görüş alanını kamera uygulaması vasıtası ile değiştirebiliriz. Uzağı yakına getirmek gibi . Evimize kuracağımız sistem için sabit lens ideal dir.

Mikrofon: Evimizin iç kısımları için ses kayıt özelliği olan bir kamera her zaman bizim için daha iyidir. Ev kamera fiyatlarını etkileyen önemli bir faktör de budur. Harici ve Dahili olarak 2 farklı mikrofon lu kamera vardır. Harici destekli olan modellere ekstradan mikrofon takılması gereklidir. Dahil olan modellerde mikrofon kameranın üzerinde dir. Bu da ev kamerası fiyatları için göz önünde bulundurmamız gereken bir husustur.

WDR Özelliği : WDR Geniş Dinamik Aralık ın İngilizce olarak kısaltmasınız. Eviniz için seçeceğiniz güvenlik kameraların da wdr özelliği mutlaka olmalıdır. Wdr en basit anlamda kameranın çekim alanındaki yine kameranın çekim alanındaki aydınlık alanlara orantılar. Bunun tam tersi de olabilir. Kameranın önüne vuran güneş ışığının şiddetini azaltıp ışık vurmayan alana göre ayarlar.

HDCVI Teknoloji: Ev Kamerası alırken olması gereken ve ev kamerası fiyatlarında gözle görülür bir değişim sağlayan teknoloji de HDCVI teknolojisidir. Bu teknoloji Dahua markasının bir standardıdır. Bu teknoloji sayesinde tek kablo üzerinden 2 mp den 8 mp’ ye kadar yüksek çözünürlük sağlar. Aynı zamanda koaksiyel kablo üzerinden hem enerji hem daha hem de ses iletimi için yeni trend bir teknolojidir.

Gece Görüş : İster ev içi ister ev dışı olsun seçeceğimiz kamera kriterleri arasında gece görüşlü olması en temel talebimiz olmalı. Ev Kamera Fiyatları için gece görüş özelliği çok yüksek maliyet gerektirmez. Hatta gece görüş desteği olmayan kamera yok denecek kadar azdır. Minimum da 20 metre görüş mesafeli bir gece görüş kamerası evimiz için uygun bir model olacaktır.

IP Kamera mı ? AHD Kameramı ? : Bu sorunun cevabı iki teknolojide sizin için uygundur. Bu iki teknolojinin farkı sadece fiyat performans olarak değerlendirilir. Ev Kamerası Fiyatları bakımından IP kamera daha maliyetli bir çözümdür. Biz minimum bütçeli bir uygulama yapacağımız dan AHD Kameralar bize daha yakındır. Bütçe ile ilgili bir problemimiz yok se IP Kamera olması her zaman daha iyidir. Bu iyilik AHD Kameranın daha kötü görüntü gösterdiği anlamı çıkmasın. AHD vd IP Kamera teknolojisi arasında fark biri analog sinyal diğeri dijital sinyal kullanmasıdır. Görüntü ve netlik açısında ev kullanıcıları için pek bir şey ifa etmemektedir.

Hareket Duyarlı : İyi bir ev kamerasının harekete duyarlı işlemlere tepki vermesi gerekmektedir. Bu özellik ev kamera fiyatlarına da yansır. Üzerinde düşünülmesi gereken artı ve eksileri tam olarak belirlenmesi gereken , ihtiyaç analizinin doğru yapılması gereken bir özelliktir. Kameramız çekim alanındaki hareketli bildirim ve mail yolu ile görsel olarak bize iletmesini istiyorsak ve buna ihtiyacımız varsa bu özelliği mutlaka göz önüne almalıyız.

 Kayıt Süresi : Ev Kamera Sistemimiz de kayıt süresini belirleyen sisteme entegre edeceğimiz Güvenlik Diski Kapasitesidir. Hazır kamera paketlerinin geneli güvenlik diski kullanmıyor maalesef.  Alacağınız güvenlik kamera sisteminde en önemli nokta kayıtların yapılacağı Diski modeli olmalı. Güvenlik Kamerası Disk modelleri ile ilgili bu makaleye göz atabilirsiniz.  Güvenlik sistemlerinde kayıt işlemi yapılacak çözünürlük ile canlı izlemede kullanılacak çözünürlük manuel olarak ayarlanabilir.

Kamera sisteminizde ister telefondan olsun istersek tablet ve bilgisayarımızdan izlediğimiz çözünürlüğün büyüklüğüne göre çekilen video boyutu yükselecektir. Bir başka değişle net bir görüntü fazla bir disk alanı kaplar.  Çoğu kamera sistemi ihtiyaç sahibi bu noktayı es geçiyor. Alacağınız kamera sisteminde kayıt ve izleme çözünürlüğü aynı olmalı. Satılan bazı kamera paketlerinde kayıt çözünürlüğü düşürülür. Böylece az disk ile daha fazla gün sayısı kayıt vaat edilir. Halbuki kayıt yapılan görüntü çözünürlüğü canlı izlediğiniz çözünürlükten netlik olarak daha düşüktür. Bu nokta Ev kamerası Fiyatları için uygun maliyetli gibi görünse de aslında ilerde bize daha maliyetli sorunlara yol açacaktır.

Güvenlik Diski : Ev Kamera Fiyatlarının en önemli ekipmanlarından biri güvenlik diskleri demiştik. Bu diskleri tamamen güvenlik sistemleri çalışma prensibine göre tasarlanıp üretilen ve görüntü sistemleri teknolojileri ile donatılan ürünlerdir. Bir masaüstü bilgisayar diski , bir notebook diski de kamera kayıt için kullanılabilir. Fakat bunlar uzun süreli kullanılabilen ve 7/24 çalışma esasına göre üretilen ürünler değildir. Fiyat ve performans bakımında uzun sürede güvenlik disk leri her zaman daha ideal olmuştur. Güvenlik disk i seçerken bu makaleyi de okumanızı tavsiye ederim.

Kamera Kablosu Kalitesi: İyi bir kamera sistemi için kullanılması gereken altyapı ekipmanlarından olan cctv kablolar içlerinde barındırdıkları bakır oranlarına göre fiyat çeşitliliği gösterir. Bakır yoğunluğu fazla olan kabloların fiyatları bakır elementinin fiyatına göre hareketlenir ve diğer elementlere göre pahalıdır. Kullanılacak metraj ve yapılacak senaryoya göre orta seğmen bir ürün kullanılabilir. Kabloların kalitesindeki fiyat farklılıkları ev kamera fiyatlarını doğrudan etkiler. Bu yüzden kaliteden ödün vermek istemiyorsanız iyi bir kablo ile yola devam etmelisiniz.

Adaptör: Güvenlik kamera sistemlerinde şebeke elektriğinden gelen elektriği kameranın seviyesine indirip sistemin ana enerjisini besleyen ekipmandır. Adaptörler de içlerinde kullanılan malzemeye kalitesine göre ve amper değerlerine göre fiyat farklılıkları gösterir. Kamera sayınız  ve kamera modelinize göre adaptör için amper değerleriniz farklı olacaktır. Kamera cihazlarının kendi ihtiyacı olan amper değerlerini kutu içerisinden çıkan kitapçık ta bulabilirsiniz. Bu değer 2 katı olarak hesap yapıp ihtiyacınız olan amperi belirleyebilirsiniz.

Genel olarak ev kamera fiyatların dan bahsettik. Fiyat değişkenliklerinin nedenleri sıraladık. Ev Kamera sistemi için fiyat araştırması yaparken bu özellikleri göz önünde bulundurursanız uzun ömürlü ve dayanıklı bir sistem kurdurmuş olursunuz. Günümüzde güvenlik kamera sektöründe lider markaların çoğunluğunda bu özellikler mevcut. Bu özellikler aynı zamanda minimum güvenlik kamera sistemi kurulumu için bir referans olacaktır.

Sonuç olarak ev kamera fiyatları ihtiyacımız olan özelliklere ve markalara göre farklılık gösterir. Markaların kendi ürettikleri teknolojileri araştırarak yeni nesil bir güvenlik kamera sistemine sahip olabilirsiniz. F5market.com olarak sektöre yön veren lider markaların güvenlik kameraların ayrı ayrı olarak ve hazır set olarak satışı yapıyoruz. Kamera marka model ve özellik araştırmasında bizlere ulaşabilirsiniz.